رابرت مرداک کیست؟

روبرت، روپرت، رابرت، مردوخ، مرداخ، مرداک و یا هر چیز دیگری، نامش را هر طور می‌خواهید تلفط کنید، اصل داستان فرقی نمی‌کند؛ او هر  وقت که بخواهد روی جریان رسانه‌ای جهان تأثیر می‌گذارد... 


حتی لازم نیست از دور هم دستی بر آتش داشته باشید، یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد راه‎اندازی شبکه‌ای ماهواره‌ای مثل فارسی‎وان آن‎قدر پول می‌خواهد که از عهده هر کسی برنیاید. راستی چه کسی حاضر است این همه پول هزینه کند و برای ایرانیان، یکشبکه ماهواره‌ای راه بیندازد که دیگر مجبور نباشند برای خواندن زیرنویس فیلم‌ها به زحمت بیفتند!

اگر تا حالا گربه‌ای برای رضای خدا موش گرفته، «رابرت مرداک» هم همین‎جوری و برای پر کردن اوقات فراغت فارسی‎زبان‌های دنیا، شبکه‎اش را راه انداخته. این گزارش، مرور زندگی مالک فارسی‎وان و صدها رسانه دیگر دنیاست برای این‌که بدانیم او چطور از یک روزنامه معمولی در استرالیا به یکی از قدرت‌های رسانه‌ای جهان تبدیل شده و این‌که اصلا چرا فارسی‎وان؟!


درباره آدم‌های معروف همیشه داستان‎هایی نقل می‌شود که الزاما واقعی نیستند، گاهی پیازداغ داستان زندگی این آدم‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود تا با جذابیت فوق‎العاده‎ای نقل شوند. درباره مرداک می‌گویند وقتی چند سال قبل به‎شدت بیمار شد، برخی رسانه‌ها به نقل از یکی از پزشکانش نوشتند که حتی احتمال مرگ او هم وجود دارد. هنوز خبر احتمال مرگ مرداک به اندازه کافی منتشر نشده بود که قیمت‌ها در بازار بورس انگلستان تغییر کرد و این هیچ دلیلی نداشت جز احتمال مرگ یک آدم خیلی خیلی پولدار. این ماجرا حتی اگر واقعیت نداشته باشد، باز چیزی از قدرت مرداک کم نمی‌کند، برای نشان دادن نفوذ او در دنیا به اندازه کافی نشانه هست.

اما واقعا این رابرت مرداک کیست؟!

/ 0 نظر / 18 بازدید